Najwyższy czas aby przestać akceptować mit o „pilnowaniu własnych spraw”. Jeśli w otoczeniu obserwujesz zdarzenia przemocy to stajesz się świadkiem przestępstwa. Masz poczucie, że powinieneś coś zrobić, ale nie wiesz jak możesz pomóc?
Nie zastanawiaj się, czy masz prawo do ingerowania w czyjeś życie rodzinne. Być może jesteś jedyną osobą, która widzi problem i może pomóc osobie doświadczającej przemocy. Być może dzięki Tobie zostanie uratowane czyjeś życie lub zdrowie. Masz moralny i prawny obowiązek podjąć działania. Twoje milczenie to zgoda na przemoc.
Prawo nakłada na wszystkich społeczny obowiązek zawiadamiania organów ścigania o popełnieniu przestępstwa ściganego z urzędu (art. 304 § 1 k.p.k).
Jeżeli podejrzewasz, że w Twoim otoczeniu dochodzi do przemocy, nie musisz mieć co do tego pewności. Najważniejsze to powiadomić o tej sytuacji dzielnicowego odpowiedzialnego za Twój rejon lub instytucję zajmującą się pomocą osobom doświadczającym przemocy, a jej pracownicy podejmą działania i sprawdzą zasadność zawiadomienia.
Sprawdź, gdzie w Twojej okolicy znajdują się takie placówki jak:
- 1) Policja
- 2) Prokuratura
- 3) Ośrodek Pomocy Społecznej
- 4) Służba Zdrowia
- 5) Placówki oświatowe
- 6) Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych
Porozmawiaj z osobą doświadczającą przemocy w rodzinie, ona musi chcieć wyjść z tej sytuacji. Zachęć ją do podjęcia działań i wskaż miejsca w których może uzyskać pomoc. Przekonaj ją, że stosowanie przemocy jest przestępstwem. Pokaż, że prawo jest po jej stronie.
Jeśli jesteś świadkiem krzywdzenia dziecka:
– Pamiętaj, że przemocą są nie tylko akty agresji, przynoszące przemoc fizyczną, nie tylko siniaki, zadrapania, oparzenia. Przemoc to także zaniedbywanie i niezaspokajanie podstawowych potrzeb dziecka, które prowadzi do cierpienia.
- 1) – Powiadom o swoich podejrzeniach przedszkole lub szkołę, do której uczęszcza dziecko. Przedstaw dyrekcji, wychowawcy klasy lub pedagogowi szkolnemu swoje podejrzenia, opowiedz o swoich obserwacjach.
- 2) – Jeśli problem dotyczy małego dziecka, zgłoś swoje podejrzenia w ośrodku zdrowia, gdzie przyjmuje lekarz pediatra. Specjalista może przy okazji bilansu lub konsultacji, dokonać oględzin dziecka pod kątem przemocy fizycznej i psychicznej.
- 3) – Możesz powiadomić ośrodek pomocy społecznej.
- 4) – Możesz także wysłać do sądu rodzinnego – nawet anonimowe – pismo z opisem sytuacji. Ważne jest, aby podać w nim dane krzywdzonego dziecka i rodziny, tak aby sąd mógł podjąć interwencję
- 5) – Możesz powiadomić policję lub prokuraturę
- 6) – Zadzwoń na infolinię 0 801 109 801
- 7) – Poinformuj dzieci o numerze bezpłatnego Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111
Pamiętaj, że odpowiednio szybka reakcja i wczesna interwencja może powstrzymać przemoc oraz złagodzić jej negatywne skutki.