11 luty 2025 – Dzień Bezpiecznego Internetu
W obecnych czasach trudno wyobrazić sobie codzienność bez Internetu. Potrzebujemy go w pracy, do nauki, rozrywki czy kontaktów z bliskimi. Przynosi on mnóstwo korzyści jak i zagrożeń. Zatem jak ustrzec nas samych, nasze dzieci i bliskich przed zagrożeniami?
- Korzystaj z silnych haseł, dwuskładnikowej autoryzacji, aktualizuj system i oprogramowanie, chroń swoje dane osobowe, ostrożnie korzystaj z mediów społecznościowych itp.
- Ucz dzieci i osoby starsze jak bezpiecznie poruszać się w sieci.
Pamiętaj żeby:
Nie ufać osobom poznanym przez Internet, nie masz pewności z kim rozmawiasz.
Nie podawaj swoich danych: imienia nazwiska, adresu, nr telefonu. Na czatach posługuj się nickiem, bez dat urodzenia, wieku.
Powiedz, komuś dorosłemu, gdy coś zaniepokoi Cię w Internecie, np. wulgarna wiadomość, nękanie, namawianie do złych zachowań, czegoś dziwnego.
Jeśli chcesz spotkać się z kim z sieci, powiedz o tym bliskiej osobie. Spotykaj się w miejscach publicznych. Możesz użyć programu do lokalizacji.
Internet daje poczucie anonimowości i bezkarności, ale tak nie jest. Szanuj innych użytkowników, wymagaj, aby Ciebie szanowano. Hejt jest formą przemocy, nie stosuj jej, i zgłaszaj kiedy to Ty stajesz się jego ofiarą.
Nie publikuj zdjąć bez zgody drugiej osoby, sam wybieraj takie wiadomości i zdjęcia, które nie naruszą Twojej prywatności.
Drogi rodzicu, wychowawco, zerknij na te strony. Zawierają one materiały, które mogą pomóc bezpiecznie korzystać z Internetu dzieciom i młodzieży.
https://sieciaki.pl/warto-wiedziec/zasady-bezpieczenstwa
Jeśli szukasz pomocy?
Dziecięcy Telefon Zaufania Rzeczniczki Praw Dziecka 800 12 12 12 bezpłatny, anonimowy, całodobowy
116 111 telefon zaufania dla dzieci i młodzieży
Korzystania z Internetu warto się nauczyć. Dla własnej przyjemności, bezpieczeństwa i dobra.
Miejsko – Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Gniewie